4 Ocak 2011 Salı

Ubiquity Nedir?

Facebook da Paylaş | Share on Facebook
Ubiquity : Aynı and her yerde ve bir çok yerde mevcut olma

ubiquity belirli komutlar vasıtası ile, sürekli yaptığımız işlerdeki hammaliye adımları devreden çıkarmayı hedefliyor. örneğin bir eposta yazarken bir adres tarifi için google mapsten harita almak işlemi gibi, veya bir kelime için wikipedia araştırması yapmak gibi veya bir web sayfasının çevirisini yaptırmak gibi.

ubiquity, kullanıcıların kendi komutlarını da oluşturup paylaşmalarına izin veren bir topluluk mantığına da sahip. böylece örneğin türk servisleri de entegre etmek ve eklentinin kullanımını yerelleştirmek mümkün olacaktır.


Firefox internet tarayıcısı için Mozilla tarafından geliştirilen bu eklenti ile tarayıcınızdaki birçok işlemi bir yönetim satırından DOS mantığı ile yapabilirsiniz. İnternette bulduğunuz birşeyi, bir yazıyı yada Google Maps üzerindeki bir haritayı bu küçük eklenti sayesinde kolaylıkla gönderebilirsiniz. Tek yapmanız gereken belirli kısayol tuşlarını girip eklentiyi aktif hale getirmek ve sonra komutları girmek. İngilizce olan bu komutlar ile açık olan eposta hesabınızdaki kişilere erişebilir ve oradan istediğiniz kişiye anında bir eposta göndermeye hazır olabilirsiniz. CTRL + BOŞLUK tuşları ile aktif hale gelen eklenti ile birçok işlemi çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.
Google Translate desteğini de arkasına alan Ubiquity sayesinde dilini bilmediğiniz bir yazının istediğiniz bölümünü farenizle seçip ardından eklentiyi kısayol tuşları ile aktif hale getirip sonra da "translate to english" veya istediğiniz herhangi bir başka dile çevirebilirsiniz.Türkçe Tanıtım Videosu


İngilizce (İlk) Tanıtım Videosu

Eklentinin yükleme adresi:

https://mozillalabs.com/ubiquity/Windows üzerinde CTRL+Space (MAC için Option+Space, Linux üzerinde şimdilik çalışmıyor) ile etkinleştirilen Ubiquity ilk olarak Firefox'un sol üst köşesinde siyah bir ekran ile karşımıza çıkıyor. Bu ekrana yazılan komutlarla internet üzerinde yaptığınız birçok şeyi kısa zamanda yapabiliyorsunuz. Yeni komutların kullanıcılar tarafından eklenebilir olması ve geliştirmesinin oldukça kolay olması Ubiquity'e ayrı bir güzellik katıyor.

Şimdi birkaç örnek verelim

  • Örneğin Pair Programming konusunu araştırmak istediniz. Ubiquity eklentisini etkinleştirdikten sonra (CTRL+Space) "wikipedia Pair Programming" yazmanız yeterli. Hatta "w pair programming" yazmanız da yeterli oluyor.

  • Bulunduğunuz şehrin hava durumunu mu öğrenmek istediniz? "weather izmir"

  • Bir firmanın internet sitesinden adresini öğrenmek istiyorsunuz. Adresi buldunuz fakat kafanızda tam nerede olduğu canlanmadı. Web sitesinde yazılan adresi seçili duruma getirin. Daha sonra Ubiquity'i etkinleştirip "map" yazın. Ve işte harita karşınızda.

  • Slashdot'ta yazan bir yazıyı arkadaşınıza göndermek mi istiyorsunuz? Metni seçiili duruma getirin ve "email to arkadasim@example.com" yazın. Bu kadar basit.
Karşılaştığınız bir kelimeyi ya da bir metni çevirmek mi istiyorsunuz? Ya da youtube'da bir video'yu aramak mı? Anlamadığınız bir kelime ile mi karşılaştınız? Twitter'a mesaj mı yazacaksınız? Ajandanıza bir randevu mu eklemek istiyorsunuz? Bu ve bunlara benzer birçok komut ile Ubiquity sörf deneyiminizi biraz daha hızlı ve biraz daha keyifli hale getirecek. Özellikle klavye aşıkları için...

 Alıntı: xelon@http://www.fazlamesai.net/


Alıntı: hakan@ http://www.devdala.com

Ne yapmam lazım/Nasıl yapmam lazım?
Du acele etme anlatıyorum. Öncelikle bir adet Firefox’a ihtiyacımız var. Bütün versiyonlara uyuyor eklenti zaten. Hallettiler uyum sorununu. Daha sonra şu linke girip eklentiyi kuruyoruz:
Kurdun mu heh devam. Artık Ubiquity’n var demektir. Açmak için şu kombinasyonları kullanmalısın:
Windows: control-space
Mac: option-space
Linux(Ubiquity tam çalışmıyormuş henüz ): control-alt-space
Tuş kombinasyonunu doğru yaparsanız ki yaparsınız eşek değilsiniz ya affedersiniz karşınıza böyle hoş bir pencere çıkacak duman rengi. Hah oranın en üst satırına komutumuzu yazcaz.
Wikipedia ile arama yapmak
Wiki’de arama yapmak için normalde naparız söyle bakiyim. adres çıbığına wiki yazılır kendimi şanslı hissediyorsam tabi. ie’de falan düzgünce adres yazılır. Sayfa açılır arama kutusu bulunur oraya aranacak kelime yazılır entera basılır. Her hareket önemli bakın. Bunlara artık gerek yok. Ubiquity var bomba gibi.
Hemen ctrl+space kombinasyonumuzu çakıyoruz. Komut satırı açılıyor ve oraya yazıyoruz:
wikipedia hakan
Hemen sağda arama sonuçlarının önizlemesi çıkacak. Dikkat entera bile basmadım bastım mı yok. Basarsanız da direk wikinin sonuçlar sayfasına ışınlanırsınız ki bu da müthiş bir özellik.
Mail yollamak hiç bu kadar kolay olmamıştı -asdadasda büyük amcaların yazdığı ciddi yazılara benzedi yok alakası yok-
Şimdik şöyle oluyor ben bunu beceremedim. Ama yapanlar var sanırım. Ben anlatıyım belki siz becerirsiniz. Yaparsanız bana da anlatın hacı be.
email (mesaj) to (yollanacak adres)
Şeklinde kullanılıyor. For egzempıl:
email hakan mail deniyor to bilmemne_crazy_boy_90@gmail.com
Entera basınca gitmesi lazım lakin ki almıyor adam. Sordum crazy_boy a almadım dedi.
Oha adresi de iyki blur yapmışım asdada hotmail de hiç belli olmuyor ha. Neyse sonuç böyle bişi işte.
Google Maps hiç bu kadar kolay olmamıştı ahaha
map Turkey, Ankara
yazıyoruz ve tadaa Ankara’nın Google Maps’ten önizlemesi geliyor. Entera basıp Google Maps sayfasına gidebiliriz.
Google Translate hiç bu kadar kolay olmamıştı
translate (text) (from language) (to language)
Çevrimi dinamik olarak yapıyor. Genelde de ingilizce ye çeviriyor varsayılan olarak. Şöyle bir şey yapabiliriz mesela:
Çok hoş diymi ha söylemeyi unuttum “translate” yerine “tr” yazsanızda olur.
Hesap makinesi mi lazım ağbi?
Al o zaman sana sağlam bi tane verelim:
calc 5*sqrt(4)+6^4-sin(90)/log(9)
İş görür ha ne dersiniz? Bi de fonksiyon grafiği çizse.
Twitter durum güncellemesi hiç bu kadar kolay olmamıştı
Bu kadar siteye destek verilir de twitter boş mu geçilir. I ıh geçilmez. Twitter’a hızlıca update göndermek için şu şablonu kullanmak yeterli:
twitter (status)  (as username)
username kısmı zorunlu değil. Direk entera basınca twitter a ışınlanıyor. Fekat önce şifrenizi girmeniz lazım.
Ayarlar
Adres çubuğuna şunu yazarak Ubiquity ayarlar menüsüne erişilebilir:
about:ubiquity
Buradan kendi komutlarınızı kontrol edebilirsiniz. Temasını değiştirebilirsiniz. Falan da filan.
Yeni komutlar eklemek
Esasında yeni komutların olduğu sayfaya girince Ubiquity otomatik olarak algılıyor ve “ekliyim mi abi” tadında bir uyarı çıkarıyor. Yalnız bunlar tehlikeli olabilir. O yüzden komut eklerken dikkat edin.
Ben  bu sistemin Türk sitelerine de uygulanmasını istiyorum açıkçası. Halihazırda ekşi, tdk, seslisözlük komutları var. Lakin kullanılamıyor. Tdk saçma bi yere yönlendiriyor. Ya da ben beceremedim. Ekşi bi kaç ay önce old API diyip çalışmıyordu. Ama Sesli için olanı kullanmayı başardım. Bana güvenmeyin ama linkini verebilirim. Hiç bir sorumluluk kabul etmem ha. Sonra biz yükledik bu bebe tavsiye etti demeyin.
Konsolu açıp
sesli hakan
Yazıp entera basınca arama yapıyor. Büyük kolaylık valla.
Bu da aynı şekilde çalışan bir diğer seslisözlük komutu. Heartsmagic’in eline sağlık:D

Alıntı: hakan@ http://www.devdala.com


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder